O nás

 

O nás

Založení skupiny historického šermu se datuje od roku 1981, od této doby se specializuje na období 13. – 17. století.

 

Jako první v republice vytvořila program, v němž bylo v plné míře využito funkčních celoplátových zbrojí, což umožnilo s minimálním rizikem realizovat iluzi skutečného boje.

 

V letech 1985 – 1993 předvedli členové skupiny tři rekonstrukce velkých bitev a obléhání moravského hradu Helfštýna, pro dosud nevídané množství účinkujících (v každé bitvě se prezentovalo až 400 bojujících), ale také návštěvníků, kdy poslední zmíněnou bitvu zhlédlo až 17.000 diváků. Při jedné z těchto akcí skupina postavila repliku těžkého středověkého metacího praku, který byl nedílnou součástí hradu Helfštýna až do roku 2002.

 

Od roku 2006 pořádá každoročně hodové Svatovavřinecké slavnosti v historickém duchu v městě Přerově. V roce 2011 pořádala dvoudenní oslavy 755 let města Přerova a v roce 2016 oslavy 760 let města Přerova i s příjezdem Přemysla Otakara II, jeho družiny a následným ceremoniálem v historickém duchu.

 

Markus M se uplatnil v desítkách natáčení pro Českou televizi, český a slovenský film. O skupinu mají zájem i koprodukčními štáby, v roce 1998 točila velkofilm francouzského režiséra Luca Bessona „Johanka z Arku“, v roce 2000 pro americkou televizní společnost dvoudílný film „Mists of Avalon“ v roce 2002 pro francouzskou televizi reklamní šot, a v roce 2006 natáčela skupina Markus M se slovenským režisérem Jurajem Jakubiskem film o  Čachtické paní „ Love story Bathory“.

 

Šermířský spolek Markus M se může pochlubit i mnohými vystoupeními v zahraničí, Jako například v bavorském Kaltenbergu, v Holandském Cuiku, v chorvatském Velkém Táboře, Šibeníku, Koprivnica a Gornja Stubica, ve slovinské Ljubljaně, Bledski Grad, Velenje, Rakičan a Ilirska Bistrica, na slovenském Bratislavském hradě, Turňa nad Bodvou tak i v příhraničních  městech Polska.

 

Aktuální členy skupiny najdete zde